Wpływ aktywności słonecznej na loty dronem
Posted by Michał Środek | Latanie

Każdy z nas spotkał się w życiu z takimi terminami jak wiatr kosmiczny, burza magnetyczna, flary na słońcu. O ile nie jesteście bardzo ciekawscy, to prawdopodobnie nie zainteresowaliście się nigdy tymi zjawiskami, ponieważ mamy poczucie, że nie za bardzo nas dotyczą. Szkoda, bo okazuje się, że jako operatorzy UAV powinniśmy nie tylko wiedzieć czym są te zjawiska, ale także być na bieżąco z prognozą pogody – i nie mam tu na myśli zachmurzenia i opadów, ale o pogodzie kosmicznej! Ta mała, płonąca kula gazów 150 mln kilometrów od nas ma wpływ na to, jak zachowuje się dron!

Słońce bezustannie emituje nie tylko fale elektromagnetyczne (światło widzialne, ultrafiolet, podczerwień, promieniowanie gamma), ale również strumienie protonów i elektronów – to wszystko razem nazywamy wiatrem słonecznym, który wieje z prędkością 2000km/s. Dopóki jest stabilny, nie dzieje się nic szczególnego – ziemskie pole magnetyczne chroni nas przed jego skutkami.

Mój dron wariuje

Interesująco zaczyna się robić, kiedy na słońcu pojawiają się tzw. flary – czyli skoncentrowane strumienie plazmy, emitujące znacznie większą ilość cząstek i promieniowania niż zwykle. Traktując temat skrótowo, tak zintensyfikowany wiatr słoneczny zaburza stabilność pola magnetycznego naszej planety – wywołuje tzw. burze magnetyczną.

Zachwianie magnetyzmu ziemskiego niesie za sobą kilka skutków:

  • wariuje kompas w naszym dronie
  • satelity geostacjonarne odpowiedzialne za transmisję sygnałów GPS są narażone na wspomniane promieniowanie w bardzo dużym stopniu – to również zakłóca ich poprawne działanie
  • zwiększone ryzyko interferencji fal radiowych – a więc zakłócona łączność między dronem a aparaturą sterującą

Wszystko to razem może spowodować spontanicznego flyaway‚a Waszej cennej maszyny.

Jak interpretować prognozy?

Wersja uproszczona – polecam Wam ściągnąć aplikację na telefon Solar Activity Monitor – i tak do latania Phantomem mamy nasze telefony ze sobą, a sprawdzenie prognozy trwa kilka sekund, które mogą uchronić nas przed bolesnym flyaway’em.

prognozy słoneczne solar activity monitor

Żółty alert informuje o ryzyku latania dronem w trakcie destabilizacji pola magnetycznego.

Aplikacja informuje nas zarówno o stanie flar słonecznych jak i stopniu reakcji ziemskiego pola magnetycznego. Jeśli słońce jest stabilne i w aplikacja pojawia się zielony napis – można latać bez obaw. Żółty alert (np. Flara słoneczna klasy M) sugeruje uważność i gotowość do przełączenia w tryb lotu Atti (bez GPSa). Czerwone ostrzeżenie (np. Storm!) powinno być brane na serio – nie startujcie z włączonym GPSem i zachowajcie ostrożność – kompas nadal działa i może sprawić Wam psikusa! Istnieją oczywiście inne aplikacje – może lepsze, może dokładniejsze. Ja polecam tę, bo jest minimalistyczna, nie obciąża telefonu i się zwyczajnie sprawdza.

Wersja rozszerzona – Wejdźcie na stronę http://www.aurora-service.eu/solar-activity/ i poczytajcie o prognozach słonecznych. Najważniejszym wskaźnikiem jest wskaźnik Kp (K-index lub Kp-index). Jeśli jest <4 to możecie się nie przejmować, Kp=4 to odpowiednik żółtego alarmu, a Kp>4 to alert czerwony. Jeśli widzicie Kp rzedu 5,5 i więcej, to zostawcie drona, weźcie aparat – możecie wyjść z domu i wypatrywać na horyzoncie zorzy polarnej, jeśli mieszkacie na północy kraju!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Komentarze są wyłączone..